Competitions

Competitions

Click on the competition for more information, draws, news and history.

  1. Brandish Cup (Round 1 – 7th/9th April)
  2. Arthur Brown Triples (tba, £6 per team)
  3. Midweek Merit (3rd June / 24th June, £4, Entries by 11th May)
  4. Thursday Merit (11th June / 2nd July, £4, Entries by 11th May)
  5. Saturday Merit (4th July / 24th July, £4, Entries by 13th June)
  6. Jack Hughes Cup (29th August, £2, Entries by 7th Aug)
  7. Jubilee Mens Pairs (14th Aug / 11th Sept, £6 per pair, Entries by 24th July)
  8. Mixed Pairs (30th August, £4 per pair, Entries by 14th Aug)
  9. Peter Merchant Cup (6th Sept, £3, Entries by 21st Aug)
  10. 2-Man Team Prelim final (16th, 23rd Sept)
Cov. & Dist Comps 2018 –Details

Cov. & Dist Comps 2018 –Details

COMPETITION

 2018

closing date

     
Brandish Cup

    Round One

    

     Round Two

     Round Three

     Round Four

     Semi-Final

     Final 

 

Tuesday  3rd April

Thursday 5th April

Tuesday  24th April

Tuesday  5th June

Tuesday  26th June

Tuesday 31st July

Tuesday 21st August

 

Monday

19th March

 

 

 

 

 

 

 

Midweek Merit

 

 

 
Preliminary

      Final

 

 

Wednesday 30th May

Wednesday 20th June

 

 

 

Monday 7th May

Entry £4

Thursday Merit Preliminary

      Final

Thursday 7th  June

Thursday 28th June

Monday 7th May

Entry £4

     
     
Saturday Merit

     Preliminary

      Final

 

 

Saturday  7th July

 

Friday     20th July

 

 

Saturday 9th June

Entry £4

     
Jack Hughes Cup Sunday 26th August Friday  3rd August

Entry £3

     
Jubilee Mens Pairs

     Preliminary

      Final

 

 

Friday 10th August

Friday  7th September

 

Friday 20th  July

Entry £6

 

Peter Merchant

 

 

 

Sunday 23rd September

 

 

 

Friday 7th September

Entry £4

 

 Team  K.O.(prem1) Sunday 30th September  
Brandish Cup 2018— Round 2

Brandish Cup 2018— Round 2

COVENTRY & DISTRICT THURSDAY LEAGUE

BRANDISH CUP 2018

ROUND TWO   —  Tuesday 24th April 6.00 pm

=============

BBC  B v LIME TREE  B       @DUNLOP

DUNLOP  A v ALBANY       @ LIME TREE

BWTH. EXS v COPSEWOOD        @ALVIS

KENILWTH v LIME TREE  A           @COV. COLL

ALVIS  v COV COLLIERY  B                        @WALSGRAVE on May 1st

FOLES GAS  B V COV COLL  A      @BULKINGTON

STOKE COV.  A v HAUNCHWOOD  A    @BBC No2

WALSGRAVE  B v DUNLOP  B                  @STANDARD

HERBERTS v FOLES.GAS  A                      @ COUNDON NO.2

COUNDON v WALSGRAVE  A                  @ALBANY

WEDDINGTON v BBC  A                           @S.A.A

WALSGRAVE  C v PHOENIX                     @COV COLLIERY No2 on May 1st

BULKINGTON v ATTBORO                       @HERBERTS

STOKE COV.  B v POTTERS GRN.            A         @COPSEWOOD

S.A.A.  v  POTTERS GRN.  B                      @ WEDDINGTON

NEWDIGATE v STANDARD                      @ FOLESHILL GAS

 

Premier 2, two-man team result 2017

Premier 2, two-man team result 2017

PLAYED AT HAUNCHWOOD —

NEWDIGATE 26-39 WALSGRAVE

KNOWLE 30-42 BULKINGTON

ALVIS = BYE

COUNDON = BYE

SEMI FINALS–

WALSGRAVE 40-25 BULKINGTON

ALVIS 35 -37  COUNDON

FINAL —

WALSGRAVE 40- 32 COUNDON

Jack Hughes results –2017

Jack Hughes results –2017

played @ BBC

quarter finals —-

T POWER 21-18 J SHERRINGHAM

M KIRBY 15-21 N KEENAN

M JEFFERSON 21-8 M DOBSON

R NEAL 21-8 A HOLLAND

SEMI FINALS —

T POWER 21-20 N KEENAN

M JEFFERSON 21-6 R NEAL

TOMMY POWER 14-21 MAX JEFFERSON

 

 

Sat. Merit –Final Results

Sat. Merit –Final Results

C DUNNE  w/o

L BENCH 21-10 D HARVEY

S PRATT 21-6 A DAVIS

L BLAKEY 21-15 S DONOVAN

semi finals

DUNNE 17-21 BENCH

PRATT 21-18 BLAKEY

THE FINAL

LIAM BENCH 10 – 21 STEVE PRATT