Honours

Honours

2016 Champions

2016 Champions

Premier League 1 League Winner: Newdigate A
Runner Up: Coundon A
Averages: Darren Plenderleith

Premier League 2 League Winner: Haunchwood B
Runner Up: Kenilworth A
Averages: Scott Horbury

Midweek D1 League Winner: BBC B
Runner Up: Knowle
Averages: Steve Blight

Midweek D2 League Winner: Atherstone Cons B
Runner Up: Wilnecote
Averages: Gary Morton

Midweek D3 League Winner: BBC C
Runner Up: Dunlop C
Averages: Mark Curzons

Midweek D4 League Winner: Dunlop D
Runner Up: Potters Green B
Averages: Tony Shoesmith

Thursday D1 League Winner: BBC A
Runner Up: Stockingford
Averages: Jamie Thompson

Thursday D2 League Winner: Attleborough Sports
Runner Up: Walsgrave A
Averages: Ryan Neale

Thursday D3 League Winner: Bulkington
Runner Up: Pheonix Foxes
Averages: Michael Warrington

Thursday D4 League Winner: Dunlop C
Runner Up: Stoke Coventry B
Averages: Bob Dewis

Thursday D5 League Winner: Foleshill Gas B
Runner Up: BBC C
Averages: Tom Burgess

Saturday D1 League Winner: Atherstone Cons A
Runner Up: Haunchwood A
Averages: Stuart Perry

Saturday D2 League Winner: Bulkington A
Runner Up: Newdigate A
Averages: John Mantle

Saturday D3 Winner: Phoenix
Runner Up: Sphinx
Averages: Michael Warrington

Saturday D4 League Winner: Alvis B
Runner Up: Stoke Coventry B
Averages: Nathan Smith

Peter Merchant Cup – Tony Aurbury
Brandish Cup – Haunchwood A
Jubilee Pairs – Les & Ken Haylor
Midweek Merit – Steve Pratt
Thursday Merit – Anton Davis
Saturday Merit
Jack Hughes
Mixed Pairs
Premier League D1 Two Man Team Final – Baddesley (Will Beal & Harry Chapman)
Premier League D2 Two Man Team Final – Kenilworth (Darren Clews & George Collett)
Arthur Brown Triples

2015 Champions

2015 Champions

Premier League 1 League Winner: Copsewood A
Runner Up: Newdigate A
Averages: Darren Plenderleith

Premier League 2 League Winner: Stockingford
Runner Up: Foleshill Gas A
Averages: Len Fullylove

Midweek D1 League Winner: Bulkington A
Runner Up: Alvis A
Averages: Garry Bench

Midweek D2 League Winner: Knowle
Runner Up: Foleshill Gas B
Averages: David Green

Midweek D3 League Winner: Wilnecote
Runner Up: Albany A
Averages: Gary Morton

Midweek D4 League Winner: Bedworth Bowling Club D
Runner Up: Coundon D
Averages: Ken Rudd

Thursday D1 League Winner: Haunchwood A
Runner Up: Stockingford
Averages: Paul Lamb

Thursday D2 League Winner: Foleshill Gas A
Runner Up: Kenilworth A
Averages: Jay Sahan

Thursday D3 League Winner: Coventry Colliery A
Runner Up: Standard A
Averages: Michael Warrington

Thursday D4 League Winner: Bulkington
Runner Up: Coventry Colliery B
Averages: Mark Gisbourne

Thursday D5 League Winner: Coundon C
Runner Up: Kenilworth B
Averages: Dave Townsend

Saturday D1 League Winner: Atherstone Cons A
Runner Up: BBC A
Averages: Jay Sahan

Saturday D2 League Winner: Stoke Coventry A
Runner Up: Kenilworth A
Averages: Carol Verdon

Saturday D3 Winner: Coundon B
Runner Up: Bedworth Ex-service A
Averages: Dave Thompson

Saturday D4 League Winner: Phoenix
Runner Up: Potters Green
Averages: Michael Warrington
Peter Merchant Cup – Dave Harvey
Brandish Cup – Haunchwood A
Jubilee Pairs
Midweek Merit – Paul Lamb
Thursday Merit – Paul Lamb
Saturday Merit – Stuart Perry
Jack Hughes – Andy Bell
Mixed Pairs – Wendy & Richard Smart
Premier League D1 Two Man Team Final
Premier League D2 Two Man Team Final
Arthur Brown Triples

2014 Champions

2014 Champions

Premier League 1 League Winner: Haunchwood A
Runner Up: Newdigate A
Averages: Paul Lamb

Premier League 2 League Winner: Coundon B
Runner Up: Foleshill Gas A
Averages: Stuart Machin

Midweek D1 League Winner: Coventry Colliery A
Runner Up: Dunlop B
Averages: Richard Louth

Midweek D2 League Winner: Lime Tree A
Runner Up: Standard A
Averages: Ryan Neale

Midweek D3 League Winner: Bulkington C
Runner Up: Dunlop C
Averages: Rich Ireland

Midweek D4 League Winner: Knowle
Runner Up: Bbc D
Averages: Geoff Hunt

Thursday D1 League Winner: Stockingford
Runner Up: BBC A
Averages: Steve Reed

Thursday D2 League Winner: Attleborough Sports
Runner Up: Newdigate A
Averages: Dave Barkhouse

Thursday D3 League Winner: Lime Tree A
Runner Up: Alvis A
Averages: Michael Warrington

Thursday D4 League Winner: Walsgrave B
Runner Up: Bulkington
Averages: Clive Bush

Thursday D5 League Winner: Albany
Runner Up: Walsgrave C
Averages: Sam Bradley

Saturday D1 League Winner: Haunchwood A
Runner Up: Atherstone Cons A
Averages: Jordie Baddeley

Saturday D2 League Winner: Atherstone Grove A
Runner Up: BBC B
Averages: Matt Fallows

Saturday D3 Winner: Atherstone Grove B
Runner Up: Atherstone Cons B
Averages: Paul Dennis

Saturday D4 League Winner: Herberts
Runner Up: Plough
Averages: Mick Proctor
Peter Merchant Cup – Joe Callen
Brandish Cup – Coundon A
Jubilee Pairs – Steve Reed & Dave Ensor
Midweek Merit
Thursday Merit – Phil Welland
Saturday Merit – Stuart Perry
Jack Hughes – Nathan Smith
Mixed Pairs – Alyson Evans & Dave Smith
Premier League D1 Two Man Team Final – Haunchwood A (Shane Day & Stuart Perry)
Premier League D2 Two Man Team Final – Dunlop A (Dave Chapman & Russ Malin)
Arthur Brown Triples

2013 Champions

2013 Champions

Premier League 1 League Winner: Newdigate “A”
Runner Up: Copsewood “A”
Averages: P Lamb

Premier League 2 League Winner: Stockingford
Runner Up: Dunlop “A”
Averages: S Reed

Midweek Division 1 League Winner: Haunchwood “C”
Runner Up: Bulkington “A”
Averages: K Bassett

Midweek Division 2 League Winner: Bulkington “B”
Runner Up: Vauxhall
Averages: L Blakey

Midweek Division 3 League Winner: Gas “B”
Runner Up: Old Covents
Averages: M Wilson

Midweek Division 4 League Winner: Sphinx “B”
Runner Up: Colliery “B”
Averages: T Higham

Thursday Division 1 League Winner: Copsewood “A”
Runner Up: Stockingford
Averages: A Belcher

Thursday Division 2 League Winner: Haunchwood “A”
Runner Up: Newdigate “A”
Averages: S Day

Thursday Division 3 League Winner: Coundon “B”
Runner Up: Herbets “A”
Averages: B.Allen

Thursday Division 4 League Winner: Newdigate “B”
Runner Up: Vauxhall
Averages: G Carter

Thursday Division 5 League Winner: Haunchwood “B”
Runner Up: Albany
Averages: D Watson

Saturday Division 1 League Winner: Haunchwood “A”
Runner Up: Atherstone Cons “A”
Averages: S.Nash

Saturday Division 2 League Winner: Foleshill Gas
Runner Up: Alvis “A”
Averages: J Sahah

Saturday Division 3 Winner Coundon “B”
Runner Up: Newdigate “B”
Averages: N Smith

Saturday Division 4 League Winner: Sphinx
Runner Up: B.B.C. “C”
Averages: Norma Goring

BRANDISH CUP: Haunchwood “A”
MIDWEEK MERIT: D.Plenderleith
THURSDAY MERIT: S.Pratt
SATURDAY MERIT: S.Pratt
JACK HUGHES CUP: N.Smith
JUBILEE PAIRS: Burdett & S Folliard
MIXED PAIRS: L Clark & A Wood
PETER MERCHANT: J Callan
ARTHUR BROWN TRIPLES: B.B.C.
PREMIER 2-MAN TEAM DIV 1: Haunchwood “A”
PREMIER 2-MAN TEAM DIV 2: B.B.C. “B”

2012 Champions

2012 Champions

Premier League 1 League Winner: Newdigate “A”
Runner Up: Copsewood “A”
Averages: Jim Robertson

Premier League 2 League Winner: Haunchwood “B”
Runner Up: Stockingford
Averages: P Welland

Midweek Division 1 League Winner: Fosehill Gas “A”
Runner Up: Potters Green “A”
Averages: P Lloyd

Midweek Division 2 League Winner: Alvis “A”
Runner Up: Walsgrave “B”
Averages: T Price

Midweek Division 3 League Winner: Newdigate “C”
Runner Up: Dunlop “C”
Averages: C Howe

Midweek Division 4 League Winner: Canley
Runner Up: Alvis “B”
Averages: P Crosby

Thursday Division 1 League Winner: Stockingford
Runner Up: B.B.C. “A”
Averages: S Reed

Thursday Division 2 League Winner: Sphinx
Runner Up: Fosehill Gas “A”
Averages: D Simpson

Thursday Division 3 League Winner: Haunchwood
Runner Up: Stoke Cov “B”
Averages: B Allen

Thursday Division 4 League Winner: Walsgrave “B”
Runner Up: Bulkington
Averages: G Nicholson

Thursday Division 5 League Winner: Colliery “B”
Runner Up: Old Covents
Averages: T Bradley

Saturday Division 1 League Winner: B.B.C. “A”
Runner Up: Haunchwood
Averages: S Perry

Saturday Division 2 League Winner: B.B.C. “B”
Runner Up: Griff “A”
Averages: J Sahah

Saturday Division 3 League Winner: Windmill
Runner Up: Standard “A”
Averages: M Fallows

Saturday Division 4 League Winner: Bulkington
Runner Up: Copsewood “B”
Averages: M Proctor

BRANDISH CUP: STOCKINGFORD
PRESCOTT M/W MERIT: D PLENDERLEITH
THURSDAY MERIT: P LAMB
SATURDAY MERIT: S NASH
JACK HUGHES (H/CAP): A YOUNG
JUBILEE PAIRS: P LAMB & L BURDETT
MIXED PAIRS: L CLARKE & A WOOD
PETER MERCHANT (H/CAP): S BERRY
PREMIER 2-MAN TEAM DIV1: J ROBERTSON & P VARNEY (NEWDIGATE)
PREMIER 2-MAN TEAM DIV2: D ENSOR & S REED (STOCKINGFORD)